Przewlekła choroba zakaźna i przyszłość opieki zdrowotnej czesc 4

Śmiertelność z powodu AIDS gwałtownie spadła, jeśli nierównomiernie, gdy połączenie terapii przeciwretrowirusowej (ART) stało się dostępne w Stanach Zjednoczonych i Europie. Wielu pacjentów umierających na AIDS przestało umierać i wróciło do domu ze szpitali, aby otrzymać opiekę ambulatoryjną; przenoszenie HIV z matki na dziecko było spowolnione i prawie zatrzymane. W 1996 r., Na okładce Newsweeka pytano (po krótkowzroczności, biorąc pod uwagę globalną pandemię), Koniec AIDS. 18 W połowie lat dziewięćdziesiątych, gdy wielu pacjentów w szpitalach klinicznych w Bostonie udawało się do domu na te schematy, kończyłem stypendium chorób zakaźnych w szpitalach Harvardu i podróżowałem tam iz powrotem do małego szpitala, który zbudowaliśmy w centrum Haiti. Do 1996 roku, zaledwie dziesięć lat po pierwszym udokumentowanym przypadku w regionie, placówka była pełna pacjentów z AIDS. Czasami Harvard i Haiti wydawały się być w dwóch różnych światach. Ale HIV i inne patogeny zakaźne przypominają nam, że żyjemy w jednym świecie – stąd mój sceptycyzm co do potrzeby udowodnienia skuteczności SZTU na wiejskim Haiti. Pod koniec lat 90. ART nie musiała być oceniana na podstawie randomizowanych, kontrolowanych badań w złych warunkach, ponieważ ludzie umierający na AIDS w takich miejscach potrzebowali dostępu do jedynej, w oczywisty sposób skutecznej terapii, którą mieliśmy.
Grupa haitańska ds. Badania mięsaka Kaposiego i zakażeń oportunistycznych (GHESKIO) oraz partnerów w zakresie zdrowia odegrała ważną rolę w rozszerzaniu dostępu do ART na Haiti. Organizacje i ich afilianci z amerykańskich ośrodków medycznych również opowiadali się za przeciwdziałaniem pesymizmowi dotyczącym zwiększania skali ART w Afryce19, 20. Wśród ekspertów w dziedzinie zdrowia publicznego przyzwyczajonych do pracy w ramach ograniczonych zasobów systemów wertykalnych dominującym poglądem (tak jak w 2003 r.) Było to, że nie było możliwe i prawdopodobnie nie opłacalne, dostarczanie ART w złych warunkach. Niektórzy eksperci przeciwstawili się profilaktyce, twierdząc, że ta pierwsza była bardziej opłacalna niż ta ostatnia, tak jakby można łatwo było obliczyć jakąkolwiek działalność, a ceny narkotyków zostały ustalone w kamieniu21. Inni twierdzili, że było to wystarczająco duże zadanie, aby zdiagnozować i leczyć gruźlicę i inne infekcje oportunistyczne; ART był zbyt złożony dla słabych systemów opieki zdrowotnej, które zatrudniały niewielu ekspertów w dziedzinie chorób zakaźnych. W ten sposób powstało niecne rozróżnienie między opieką na AIDS (rób co możesz z tym, co jest pod ręką, co prawdopodobnie nie obejmuje ART) i leczeniem za pomocą ART. Pesymizm rozprzestrzeniał się poprzez organizacje pozarządowe oraz publiczne kliniki i szpitale służące ubogim Afrykanom. Ci dostawcy, bez względu na motywacje, aspiracje czy talent, byli przyzwyczajeni do niedoboru.
Dowiedzieliśmy się na własnej skórze, że rozróżnienie na leczenie i leczenie jest fikcją. Praktycy w takich warunkach byli oczywiście przytłoczeni zderzeniem epidemii gruźlicy i zakażenia wirusem HIV oraz sposobami, w których ubóstwo, brak poczucia bezpieczeństwa społecznego, zawirowania polityczne i migracja zarobkowa zwiększały ryzyko zakażenia, zmniejszały skuteczność działań profilaktycznych, oraz zmniejszone szanse na diagnozę i skuteczną opiekę. Ale nawet jeśli takie warunki społeczne zostałyby uznane za wykraczające poza praktykę kliniczną, życie można byłoby wyraźnie uratować poprzez skuteczne dostarczanie ART.
Różnice w traktowaniu i opiece oraz błędy kliniczne i fałszywe debaty, na których się opierały, prawdopodobnie zostałyby ustalone jako polityka, gdyby nie trzy czynniki, które nie były jeszcze widoczne w odpowiedzi na gruźlicę odporną na leki: aktywizm AIDS, duży wzrost finansowania w przypadku wdrożeń ART i stromych redukcji kosztów w przypadku testów diagnostycznych AIDS i ART.22 Debaty były ostre w latach pomiędzy opracowaniem i dostarczeniem
[patrz też: megamed bełchatów, staw rzekomy, materac przeciwodleżynowy refundacja ]

Powiązane tematy z artykułem: materac przeciwodleżynowy refundacja megamed bełchatów staw rzekomy